Fransa’da ilk kez görevdeki bakan sanık sandalyesinde

Cumhuriyet Adalet Mahkemesi (CJD) bugün tarihinde ilk kez görevdeki bir bakanı yargılayacak.

BUGÜN YARGILANMASINA BAŞLANACAK

3’ü yargı üyesi, 12’si yeter ve 12’si asil olmak üzere toplam 24 parlamenterden oluşan Cumhuriyet Adalet Mahkemesi’nde bugünden itibaren görevdeki Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti sanık sandalyesinde yargılanacak.

Hükümet üyelerini görevlerini yerine getirirken işledikleri suç ve kusurlardan dolayı yargılayan tek mercii olan Cumhuriyet Adalet Mahkemesi’nde bugün başlayan dava 17 Kasım’a kadar devam edecek.

Yolsuzlukla Mücadele Derneği (Anticor) ile 3 hâkim sendikası tarafından, avukat olduğu dönemlerde kendini ya da müvekkillerini ilgilendiren davalara bakan hakimlere karşı haksız cezai işlemler uyguladığı gerekçesiyle yapılan şikayetler üzerine Cumhuriyet Adalet Mahkemesi, Dupont-Moretti’nin yargılanmasını kararlaştırmıştı.

DİLEKÇEDEKİ SUÇLAMALAR

Verilen şikâyet dilekçelerinde Eric Dupond-Moretti’nin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de dahil olduğu telekulak davası ön soruşturmasını yürüten 3 hâkime karşı idari takip başlattığı ifade ediliyor. Dilekçelerde ayrıca, Bakan Dupont-Moretti’nin Monaco Sorgu Hâkimi olarak görev yaan Edouard Levrault’u idari soruşturma ile tehdit ettiği belirtiliyor.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Eric Dupont-Moretti, suçsuzluğunu ispatlamak için yargılanmayı kabul etmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir