Bursa’da hayvanat bahçesindeki penguenlere yaz uygulaması

DHA

Bursa Hayvanat Bahçesi, 137 türden binden fazla hayvana ev sahipliği yapıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte Hayvanat Bahçesi’nde bulunan ve Afrika’dan getirilen 10 erkek, 11 dişi ve 2 yavrudan oluşan toplam 23 penguen de özel bakıma alınan hayvanlar arasında yer alıyor.

Normal şartlarda açık havada yaşayan penguenler, hava sıcaklığının 36 dereceye kadar çıkmasıyla günün büyük bölümünü havuzlarda ve klimalar takılan barınaklarında geçiriyor.

Sıcak hava penguenleri de vurdu

Penguenler için yaptırılan havuzlardaki sıcaklığın, devridaim sistemiyle sabit tutulmaya çalışıldığını söyleyen hayvan bakıcısı İsmail Bozkurt, “Penguenler, aşırı sıcaklarda, dışarıda oldukları süre içinde gölgeyi tercih ediyorlar. Zamanın büyük bölümünü, suyun içinde geçiriyorlar. Serin olduğu için iç kısımdaki havuzu tercih eden penguenler, havuzdan çıkınca bir süre sonra klima bulunan barınaklarına geçiyorlar.

Penguenlerin beslenmelerine dikkat ediyoruz. Normalde günde 350 gram hamsi, mezgit ve sardalya balığı verdiğimiz penguenleri, yaz yaylarında her öğünde sadece 200 gram balık yediriyoruz. diye konuştu.

Hayvanların beslenmesi mevsimlere göre ayarlanıyor

Hayvanat Bahçesi yetkilileri, Bursa Hayvanat Bahçesi’nde doğal ortamlarında yaşayan hayvanların beslenmesinin, mevsimlere göre ayarlandığını da sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir