Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Yemenli mevkidaşı Bin Mubarek ile ikili ilişkileri görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Yemenli mevkidaşı Ahmed Avad bin Mubarek ile ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ve Yemen krizine yönelik siyasi bir çözüm bulunmasının yollarını ele aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Şukri, resmi temasları kapsamında başkent Kahire’ye gelen bin Mubarek ile bir araya geldi.

Şukri ile bin Mübarek, görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ve Yemen krizine yönelik siyasi bir çözüm bulunmasının yollarını değerlendirdi.

Yemen’in bölgedeki gelişmeler çerçevesinde Mısır’la sürekli koordinasyon halinde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şukri, ülkesinin meşru Yemen hükümetini, ateşkesin uzatılması ve ülkedeki krize siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik tüm çabaları desteklediğini ifade etti.

Yemenli Bakan bin Mubarek de Mısır’ın ülkesinde güvelik ve istikrarın yeniden sağlanmasına yönelik siyasi bir çözümün bulunması ve insani krizlerin son bulması için ülkesine verdiği desteği takdir ettiğini kaydetti.

Bin Mubarek ayrıca, “Yemen’in, başta ulusal Arap güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olan Mısır’ın su güvenliği olmak üzere her türlü tehdide karşı Mısır’ın ulusal güvenliğini desteklediğini” vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir