Alternatif Enflasyon Hesaplayan ENAG’ın Başkanı, “Tehditlerden Yılıp Yurt Dışına Taşındı” İddiası

Geçen yıllarda bağımsız akademisyenlerden oluşan bir ekibin kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), özellikle 2021 sonlarında TÜİK enflasyon verilerinin tartışılmaya başlandığı süreçte adından çok söz ettirdi. Eylül 2020 döneminde veri yayımlamaya başlayan ekip, verilerin siyasetten ayrılması gerektiği düşünülerek bir akademik çalışma sonucu ortaya çıktı. Ancak yaklaşık 2,5 yıllık süreçte birçok yaptırıma maruz kalma tehlikesi geçirdi. Bu da son iddialara göre ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy’un Türkiye’yi terk etmesine neden oldu.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, ENAG’ın kurucusu ve yöneticisi aynı zamanda Yeditepe Üniversitesinde de öğretim üyesi olarak ekonomi çalışmaları yapıyor ve öğretiyor.

ENAG’ın TÜİK’ten farkı, metodoloji olurken, paylaştığı bilgilerde, hesaplama yöntemi ve yaklaşımda fiyat endekslerinin elde edilmesinde ortak standart enflasyon hesaplama yöntemi kullanılıyor.

ENAG’ın enflasyon sepetinde, TÜİK’in de sepetinde bulunan madde oranının yüzde 81’i, madde ağırlığının ise yüzde 80’i bulunuyor.  

ENAG fiyat verilerinin alındığı kaynaklardaki nüfusun tamamının ve gelir dağılımı bölümlerinin temsil edilmesine dikkat ettiklerini belirtirken, günlük 250 bin, aylık ise 7 milyonun üzerinde fiyat verisinin sisteme girildiği de belirtiliyor.

ENAG ve TÜİK’in aylık enflasyon oranları da 2020 Aralık ayından bu yana şu şekilde görülüyor.

Korkusuz’da Can Ataklı “ENAG Başkanı Türkiye’yi terk etti” iddiasında bulundu.

ENAG’ın uzun süredir TÜİK’in yaklaşık 2 katı enflasyon verileri açıklamasıyla özellikle başkan Prof. Veysel Ulusoy’ın hedef tahtasına konduğunu ve sonrasında ise Ulusoy’a tehditlerin başladığını ve ortalarda görünmediğinin dikkat çektiğini açıkladı. 

Ulusoy’a ulaşmak isteyen Ataklı ise telefonuna ulaşamayınca ortak tanıdıklarından, “Veysel Bey şu sıralar ekranlarda görünmek istemiyor, kendi çalışmalarına yoğunlaşmış durumda” cevabını aldı.

Ancak asıl cevabı geçen günlerde aldığını belirten Ataklı, tehditlerden bunalan Ulusoy’un Türkiye’ye terk ettiğini 2 ay önce sessizce ABD’ye gittiğini ilk etapta ailesini götüremediği için sessiz kaldığını ancak eşinin de yanına gitmesiyle endişelerinden arındığını belirtti.

Ataklı, Veysel Ulusoy’un ABD’de Boston College’de öğretim üyeliğine başladığı bilgisini de vererek çalışmalarını oradan sürdürdüğünü iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir